Jesteś tutaj

Chirurgia ogólna

1. Laparoskopowa cholecystektomia – (laparoskopowe usuniecie pęcherzyka żółciowego) „złoty standard” leczenia kamicy pęcherzyka żółciowego. U niektorych chorych zabieg wykonuje technika jednoportowa (przez jedna "dziurke") - SILS. 

2. Laparoskopowa splenektomia wykonywana jest u chorych zakwalifikowanych przez konsultanta hematologa Zabieg dotyczy chorych cierpiących na trombocytopenię samoistną oraz sferocytozę, u których rozmiar śledziony nie przekracza 20 cm w największym wymiarze. 

3. Laparoskopowa fundoplikacja wykonywana u chorych kierowanych przez gastroenterologa, z objawami niewydolności dolnego zwieracza przełyku (choroba refluksowa przełyku – GERD; przepuklina rozworu przełykowego), potwierdzonymi badaniami endoskopowymi, radiologicznymi i czynnościowymi (pH-metria). U chorych, u których istnieje przepuklina rozworu przełykowego nie są wymagane badanie czynnościowe.

4. Wideoskopowa adrenalektomia wykonywana u chorych, kierowanych przez konsultanta endokrynologa z hormonalnie czynnymi i nieczynnymi guzami nadnerczy. Kwalifikacja do operacji odbywa się w oparciu o diagnostyczne badania obrazowe i lokalizujące - MRI z przesunięciem chemicznym - pozwalającym na diagnostykę zmian złośliwych i określeniu stopnia zaawansowania oraz badania biochemiczne opisujące hormonalną aktywność guzów. 

5. Videotorakoskopowa splanchnicektomia jest procedurą przeciwbólową, przeprowadzaną , u chorych z nieoperacyjnymi nowotworami złośliwymi nadbrzusza, głównie trzustki, oraz w przypadkach przewlekłego zapalenia trzustki. 

6. Kardiomiotomia Hellera laparoskopowa jest procedurą zalecaną w achalazji (kurczu wpustu) i polega na przecięciu warstwy mięśniowej przełyku i żołądka w okolicy opisanej w badaniach diagnostycznych jako zwężonej. Dodatkowo uzupełniany jest fundoplikacją przednią. 

7. Laparoskopowe usunięcie jelita grubego może być wykonywane z powodu zarówno łagodnych, jak i złośliwych chorób okrężnicy i odbytnicy. Kwalifikacja powinna być poprzedzona dokładnymi badaniami obrazowymi (TK/MRI jamy brzusznej). Wśród zmian łagodnych wymagających kolektomii, najczęściej są nieswoiste zapalenia jelita grubego oraz uchyłkowatość okrężnicy. Wyniki najnowszych badań wieloośrodkowych wykazują także korzyści z usuwania jelita grubego metodami laparoskopowymi w przypadku niezaawansowanych raków gruczołowych.  

  • wycięcie lewej części jelita grubego (hemikolektomia lewostronna),w tym laparoskopowo 
  • wycięcie prawej części jelita grubego (hemikolektomia prawostronna), w tym laparoskopowo 
  • wyciecie poprzecznicy 
  • resekcja odbytnicy (przednia/brzuszno-kroczowa), w tym laparoskopowo 
  • wyłonienie kolostomii (jedno i dwulufowej - sztucznego odbytu - w tym laparoskopowo 

8. Videoskopia diagnostyczna może być przeprowadzana jako dopełnienie tzw. stagingu w chorobach nowotworowych, lecz także jako sposób na znalezienie przyczyn dolegliwości w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej, których nie udało się ustalić za pomocą badań dodatkowych. 

9. Appendektomia laparoskopowa stanowi alternatywną metodę do sposobu klasycznego, w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego. Szczególne wskazania stanowi wątpliwość diagnostyczna w przypadku diagnozowania bólów w prawym podbrzuszu oraz chęć uzyskania bardzo dobrego efektu kosmetycznego. 

10. Laparoskopowe uwalnianie zrostów pooperacyjnych jest operacją stosowaną u chorych poddanych uprzednio operacjom w obrębie jamy brzusznej, u których występują dolegliwości związane z zaburzeniem pasażu jelitowego, skrajnie mogących prowadzić do niedrożności.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer